Skip links

About Us

Discover more about Joos and their exciting journey so far.

Keeping people charged across
thousands of locations nationwide...

December 2019
1,000+ stations hit!
We hit 1,000 Chargebolt sites across the UK.
March 2020
Chargebolt becomes Joos
We gained full control of our supply chain and became Joos!
April 2021
Joos enters retail
Launched Joos into 30+ shopping centres.
Summer 2021
Charge before you fly
Joos is launched at the first airport.
January 2022
Joos goes international.
Following rapid UK expansion, Joos is launched across venues in Ireland.
Spring 2022
Hello transport!
Joos is launched into train stations across London and the wider UK.
December 2019
1,000+ chargers hit!
We hit 1,000 Chargebolt sites across the UK.
March 2020
Chargebolt becomes Joos
We gained full control of our supply chain and became Joos!
April 2021
Joos enters retail
Launched Joos into 30+ shopping centres.
Summer 2021
Charge before you fly
Joos is launched at the first airport.
January 2022
Joos goes international.
Following rapid UK expansion, Joos is launched across venues in Ireland.
Spring 2022
Hello transport!
Joos is launched into train stations across London and the wider UK.
What we achieved

Hub unleashes your business potential by the innovation.

Company Benefits

Based in Paris, we work closely with clients from around the world, getting to the heart of their business to develop successful digital ideas and

Competitive Salary

As a leading digital company in Paris, we look to engage with our clients beyond the conventional relationship, becoming a partner to the people and

About us

About us

The team behind Joos founded their company on the premise of bringing great technology from the Far East to Western markets. The concept of shared power is massive in Hong Kong and Japan, with two unicorns already produced. Joos is poised to become the Western leader in out-of-home charging, replacing older static solutions such as charging lockers.

Joos is sending big jolts through the market by taking portable power tech used in the Far East and adapting it for the West, earning glowing coverage in major publications such as UKTN and Forbes. For over a decade, the West has wasted hours searching for power sockets and standing still at charging points. Joos is finally plugging us into a new era where customers and companies can all stay fully charged.

Sustainability

Sustainable charging solutions

Joos has the power. And we mean that in every sense.

With full ownership of the supply chain - and sustainability officers working in the West and East - we have complete control over how our products are designed and distributed. That means power sharing with Joos stays green - from start to finish.

DOING OUR BIT

Partners in Power

Joos doesn’t just share power. We share the profit. Through the Charge4Good initiative, Joos partners pick a worthy cause, and we donate a portion of funds from charging stations to those in need.

Frequently Asked Questions

Mať Joos vo vašom podniku môže priniesť niekoľko výhod pre vaše podnikanie, ako napríklad zvýšenie návštevnosti a zvýšenie času zotrvania zákazníkov.

Naše ceny sa líšia v závislosti od lokality, ale vždy sú jasne inzerované na našich obrazovkách alebo v našej aplikácii.

Pred prenájmom sú zákazníci vyzvaní, aby prepojili platobnú kartu. Môžu tiež používať Apple Pay alebo Google pay. Ak si prenajímajú zo staníc Joos Max alebo Max Junior, majú možnosť využiť náš bezkontaktný platobný terminál.

Môžu si vyzdvihnúť power banku v jednej stanici Joos a odovzdať ju v inej, dokonca aj medzi miestami a destináciami. Ak ho zákazník nikdy nevráti, po dosiahnutí a zaplatení 36 eur s viacerými dennými limitmi si môže power banku ponechať.

Rýchlosť sa líši v závislosti od veľkosti a stavu batérie telefónu. Dobrým benchmarkom je, že "iPhone X" sa môže nabiť na 60% za hodinu a 100% za 2 hodiny.

Powerbanky sú v neustálom obehu medzi stanicami Joos, takže sa nemusíte obávať, ak v jednom okamihu minú, pretože sa pravdepodobne opäť prirodzene naplnia. Náš inteligentný systém však upozorní náš tím podpory, aby zabezpečil doplnenie. Nemusíte nás kontaktovať, postaráme sa o vás.

Nie, zákazníci už aplikáciu nepotrebujú, aby si mohli prenajať power banku. Je dobré mať, ak chcú vidieť podrobnosti o svojej objednávke alebo využiť naše propagačné akcie.

Zákazníci si môžu prenajať power banku jednoduchým naskenovaním QR kódu na krabici Joos a klepnutím na "Prenájom" na obrazovke telefónu po prepojení spôsobu platby. Power banka potom vyskočí zo stanice Joos plne nabitá a pripravená na použitie.

Alebo na našich bezkontaktných platobných boxoch Joos, ktoré si môžu požičať stlačením zeleného tlačidla na termináli a priložením karty.

Naše powerbanky nemajú GPS sledovanie, ale môžeme monitorovať cestu power banky medzi stanicami Joos a ktorým zákazníkom sú požičané.

Máme 24/7 live chat v aplikácii Joos a na našich webových stránkach, joospower.sk - je to najlepší spôsob, ako ponúknuť zákazníkom všetku podporu, ktorú kedy budú potrebovať.

Dopĺňanie a údržbu plne riadime prostredníctvom nášho tímu ambasádorov značky a servisných partnerov, ktorí sú súčasťou služby.

Jediný čas, kedy nás váš tím môže potrebovať kontaktovať, je, ak sa vaša stanica Joos poškodí ...

Nenesiete ŽIADNU ZODPOVEDNOSŤ za akékoľvek škody alebo straty vzniknuté produktu Joos (na sanici alebo power banky). Máme tiež plné poistenie zodpovednosti za škodu.

Čo najskôr kontaktujte náš tím podpory na adrese marek@joospower.sk a zariadime, aby sa o zariadenie niekto staral. Odoslanie fotografií e-mailom, ktoré nám pomôžu pochopiť úroveň poškodenia, bude veľmi užitočné na ich rýchlu obnovu.
Jednoducho nám pošlite správu na marek@joospower.sk alebo sa obráťte na náš tím zákazníckej podpory prostredníctvom našej webovej stránky a tím zariadi odpojenie vašej stanice Joos čo najskôr.
This website uses cookies to improve your web experience.